Parkiety drewniane produkowane są z różnych gatunków drewna liściastego np. buka, dębu, brzozy lub jesionu. Parkiet podobnie jak każdy inny rodzaj drewnianej podłogi prezentuje się niezwykle elegancko. Co więcej, nadaje on wnętrzu nastrojowego klimatu, zapewniając jednocześnie doskonałą izolację akustyczną i cieplną. Na jakie ważne aspekty należy zwrócić uwagę przed ułożeniem parkietu? Podpowiadamy.
Drewniana podłoga to klasyka o ponadczasowym designie, którą można w dowolny sposób zaaranżować. Parkiet rewelacyjnie sprawdzi się w zarówno w przypadku wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Jeżeli chodzi o dostępne rodzaje, to największą popularnością cieszą się parkiety warstwowe, wyróżniające się ogromną wytrzymałością, dzięki czemu można się nimi cieszyć wiele lat. Ze względu na swoją strukturę zdadzą egzamin niemalże na każdej powierzchni.
O czym wspominaliśmy już na samym wstępie, podłoga drewniana wykazuje się wysoką odpornością na ścieranie i ogromną trwałością. Ze względu na te cechy parkiet może zostać zamontowany zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i miejscach użytku publicznego.
W zależności od rodzaju podłoża i miejsca montażu parkietu należy pamiętać o tym, że zakupionych deszczułek parkietowych nie należy od razu układać. Zgodnie z opiniami ekspertów materiał powinien zostać wypakowany z foli i pozostawiony na minimum 48 godzin w pomieszczeniu, w którym zostanie ułożony. Jak się okazuje, również wnętrze powinno spełniać określone warunki, tak by efekty naszej pracy były długotrwałe. Pomieszczenie nie może być zbyt zimne, ani też zbyt suche. Z kolei optymalna wilgotność betonowego podłoża wynosi do 2%.
Teraz skupimy się na najważniejszym, czyli podstawowych zasadach układania parkietu drewnianego.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie odpowiednich fachowców, którzy w sposób profesjonalny, sprawny i szybki położą parkiet.
Wbrew ogólnie panującym przekonaniom zarówno konserwacja, jak i renowacja drewnianych podłóg nie powinna sprawić nikomu żadnych problemów. Konserwacja parkietu skupia się na systematycznym odkurzania i czyszczeniu powierzchni przy pomocy specjalistycznych środków myjących przeznaczonych do drewna. Wskazane jest także stosowanie profesjonalnych preparatów do konserwacji parkietu.
O drewniany parkiet można zadbać, stosując naturalne środki takie jak oleje i woski, które wnikając głęboko w drewno – utwardzają je, tworząc jednocześnie dodatkową ochronną warstwę zabezpieczającą deszczułki przed brudem i kurzem.
Wraz z biegiem czasu, każda nawet najdroższa i z pozoru najtrwalsza podłoga drewniana może wymagać przeprowadzenia renowacji, w celu usunięcia widocznych uszkodzeń znajdujących się na lakierowanej powierzchni. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest szlifowanie podłogi, którą następnie pokrywa się lakierem lub olejem.