Wybór podłogi do domu

Wybór podłogi do domu

Czy warto wybrać do domu parkiet drewniany?Decydując się na kupno mieszkania, wiele osób wybiera nieruchomości w stanie deweloperskim. Niektórzy decydują się także na wybudowanie domu. Spada wtedy na nas konieczność wykończenia i urządzenia naszego gniazdka. Dla niektórych jest to przykry obowiązek i stresujące doświadczenie, inni z kolei cieszą się na samą myśl dopasowywania wnętrz do swoich potrzeb i preferencji tak, by czuć się dobrze i komfortowo we własnym domu. O ile wielu z nas ma pomysł na kolory ścian i ogólny styl wnętrza, tak dobór podłóg może czasem sprawić problem. Czym się kierować przy ich wyborze?

Styl wnętrza

Urządzając mieszkanie przede wszystkim musimy pomyśleć o stylu, w jakim chcemy utrzymać wnętrza. W ostatnich latach popularność zdobył styl skandynawski – minimalistycznie urządzone pomieszczenia, drewniane meble, biele, szarości, niebieskie dodatki. Wiele osób urządza swoje mieszkania w stylu klasycznym lub rustykalnym – elegancko, przytulnie i funkcjonalnie, z drewnianymi dodatkami, skórą i jasnymi, ciepłymi kolorami – bielą, beżami, brązami. Bardzo popularne są również minimalistyczne wnętrza w stylu loftowym, industrialnym lub nowoczesnym – duże przestrzenie, beton, dużo szkła i metalu, dodatki w stylu retro, gładkie meble oraz biele, szarości i czerń jako dominujące kolory. Czasem wybierana jest również stylistyka cieplejsza i pełna kolorów – prowansalska lub kolonialna. Drewniane meble, hafty, ceramika, ludowe lub egzotyczne dekoracje, kolorowe tkaniny i dodatki, obrazy oraz kolory – pastelowe lub wręcz przeciwnie, ciemne i wyraziste. Niektórzy próbują stworzyć własny, niepowtarzalny styl, dobierając oryginalne dodatki czy meble, łącząc style i tworząc śmiałe połączenia kolorystyczne.

Wybór podłogi

Wybór podłogi do naszego wnętrza może być nie lada wyzwaniem. Do każdego wnętrza na pewno będą pasować podłogi drewniane. Kupując stary dom lub mieszkanie z drewnianymi parkietami, możemy zdecydować się na ich odnowienie, otrzymując wspaniałą, klasyczną i trwałą posadzkę. Wersja budżetowa to panele imitujące prawdziwe drewno, jesli jednak chcemy otrzymać ciepłe, zarówno klasyczne lub nowoczesne wnętrza z podłogami na lata, najlepszą opcją będzie zainwestowanie w nowoczesny parkiet warstwowy. Deski dostępne są w różnych kształtach i odcieniach drewna, a łączenie ich w różne kompozycje zapewni niepowtarzalny parkiet, który będzie wspaniałą ozdobą twojego domu.

Kolor podłogi

Decydując się na kolor podłogi, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników.

1. Przestrzeń

Jeśli pomieszczenie jest duże, przestronne i dobrze oświetlone – możemy zdecydować się nawet na bardzo ciemną podłogę. Takie odcienie nie będą jednak pasować do wnętrz małych, ciasnych lub posiadających słabe oświetlenie dziennie, np. w pomieszczeniach z małą ilością okien lub z oknami skierowanymi na północ. Wtedy lepiej postawić na jasne, ciepłe kolory, które optycznie powiększą i rozjaśnią wnętrze.

2. Styl wnętrza

Kolor i rodzaj wybranej przez nas podłogi bezwzględnie powinien pasować do stylu, w jakim urządziliśmy swoje mieszkanie. Generalna zasada jest taka, że do ciemnych mebli dobiera się jasną posadzkę i odwrotnie. Różnica w odcieniu powinna wynosić co najmniej dwa tony. Do wnętrz w stylu skandynawskim z jasnymi ścianami i jasnymi meblami pasować może niewiele ciemniejsza podłoga. Do przestronnych pomieszczeń w nowoczesnym stylu, z białymi ścianami i jasnym meblami, pasować będą natomiast ciemne kolory..

3. Uniwersalność

Dobierając kolor podłóg, warto mieć na uwadze to, że dokonujemy decyzji na lata. Nawet gdy zmienimy kolor ścian, dodatków czy mebli, dobrze, by wybrana przez nas podłoga pasowała do innego stylu. Dlatego dobrze jest wybierać posadzki uniwersalne i ponadczasowe, np. drewno w neutralnych odcieniach.