Podłoga olejowana woskowana i lakierowana

Podłoga olejowana woskowana i lakierowana

Deska podłogowa olejowana czy lakierowana – wady i zalety obu rozwiązań

Skończyłeś już budować swój dom. Pozostały tylko prace wykończeniowe. Już na etapie budowy wybrałeś podłogę z naturalnego drewna. Odłożyłeś decyzję o metodzie wykańczania do późniejszej daty. I cóż, ta data wreszcie nadeszła, a ty wciąż nie wiesz, co wybrać – deskę podłogową olejowaną czy lakierowaną? Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Rozważmy je więc szczegółowo.

Deska podłogowa olejowana – zalety?

Niewątpliwą zaletą podłóg olejowoskowanych jest możliwość naprawy punktowej. Jeśli podłoga jest poważnie zarysowana lub uszkodzona, należy tylko użyć papieru ściernego do zeszlifowania niedoskonałości podłogi i ponownego nałożenia oleju. Pomaga to zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ eliminuje konieczność szlifowania całej podłogi.Ponadto podłogi olejowane są antystatyczne, co w praktyce oznacza, że nie wychwytują ładunków elektrostatycznych, a tym samym nie gromadzą kurzu. Tak zwany “kurzowy puch” nie gromadzi się na podłodze. Podczas chodzenia możesz wyczuć strukturę drewna i mieć wrażenie kontaktu z naturą.

Podłogi olejowoskowane są idealnym wyborem dla pomieszczeń narażonych na duży ruch i wysoki poziom wilgotności, takich jak kuchnie lub łazienki. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, nie wypełnia porów, dzięki czemu drewno oddycha. W przeciwieństwie do podłogi lakierowanej, olejowana podłoga jest matowa lub charakteryzuje się lekko satynowym wykończeniem. Dodatkowo olej sprawia, że kolor drewna staje się bardziej intensywny i sprawia, że jego usłojenie jest bardziej widoczne.

Najważniejszą zaletą podłóg pokrytych olejowoskiem jest ich dłuższa żywotność i łatwa pielęgnacja przy zastosowaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych OSMO i WISCH-FIX. Osmo jest środkiem, który nanosimy 2-3 razy do roku. Pierwszy raz po położeniu podłogi następnie po pół roku użytkowania. W przypadku posiadania zwierząt lub małych dzieci pielęgnację możemy powtórzyć do 3 razy w roku. Do codziennego czyszczenia i pielęgnacji skutecznie posłuży nam środek WISCH-FIX, który w formie koncentratu łatwo rozcieńczymy z wodą.

Zalety podłóg lakierowanych

Do zalet podłóg lakierowanych na pewno możemy zaliczyć możliwość uzyskania powłoki bardziej błyszczącej, która rozświetli pomieszczenie w którym zostanie ułożona. Oprócz pięknego i ponadczasowego wyglądu jest bardzo łatwa w pielęgnacji i codziennym użytkowaniu. Należy jednak pamiętać aby zawsze stosować środki przeznaczone do pielęgnacji podłóg lakierowanych, co zapewni zdecydowanie lepszy efekt.

Podsumowując – deska podłogowa lakierowana czy olejowana?

Omówiono zarówno zalety, jak i wady desek podłogowych lakierowanych i olejowoskowanych. Teraz musisz tylko zdecydować, co jest dla Ciebie ważniejsze: olejowana podłoga, która jest naturalna, przyjemna w dotyku, wygląda ładnie i można ją samemu naprawiać lub lakierowana podłoga, która ma ładną i grzeczną powierzchnię. Jedno jest pewne – nie ma znaczenia, którą opcję wybrałeś, ponieważ oba wybory są lepsze niż jaka kolwiek podłoga wykonana z produktów drewnopochodnych jak panele czy deska barlinecka.